Tenisa likmes

Teniss uzskatāms kā viens no pasaulē prestižākajiem sporta veidiem. Ņemot vērā plašo piedāvājumu, pietiekoši atzītas spēlētāju vidū ir arī tenisa likmes.

Gandrīz katru dienu tenisā notiek spēles dažādos līmeņos gan vīriešu (ATP/ITF), gan sieviešu (WTA/ITF) turnīros. Lielāka totalizatoru spēlētāju aktivitāte novērojama “Grand Slam” turnīru laikā, kādi gadā ir četri – Austrālijā, Francijā, Lielbritānijā, ASV.

Augstākajā līmenī redzami arī tenisisti no Latvijas – 2017.gada French Open uzvarētāja Aļona Ostapenko, Anastasija Sevastova, tāpat ik pa brīdim no jauna uzmirdz karjeras norietā esošais Ernests Gulbis.

Uzvarētāja noteikšana

Populāras un vienkāršas likmes uz tenisu – atliek izvēlēties vienu no diviem spēlētājiem, kurš gūs panākumu. Parastajos turnīros uzvarētājs tiek noskaidrots divos vai trīs setos(2-0; 2-1), savukārt vīriešu “Grand Slam” turnīros spēle var ieilgt līdz pat pieciem setiem (piem., 3-2). Seta neizšķirta gadījumā (6:6), uzvarētājs tiek noteikts taibreikā.

Tenisa gadījumā arī jāpiemin, ka spēles notiek uz dažādiem segumiem – māla, zālāja un hard jeb cietā seguma. Piemēram, Francijas “Grand Slam” turnīrs tiek aizvadīts uz māla, kamēr Vimbledonā uz zālāja.

Protams, labākie spēj pielāgot savu spēli uz visiem segumiem, taču reizēm segums var būt izšķirošs faktors. Piemēram, neapšaubāms māla karalis ir spānis Rafaels Nadāls, kura kontā ir 12 French Open tituli.

Teorētiski vieglākais veids, kā noteikt tenisistu spēku, ir vieta rangā, taču tas nebūs 100% objektīvi, jo rangs apkopo rezultātus pēdējo 52 nedēļu laikā. Teiksim, izcili rezultāti pusgadu iepriekš ļaus augstu atrasties rangā, ja pat dotajā brīdī sniegums ir gluži pretējs. Tomēr situācija izlīdzinās, kad iegūtie punkti netiek aizstāvēti.

Virs/Zem

Virs/Zem tenisa likmes iespējams veikt uz setiem vai geimiem jeb izspēlēm. Totalizators pirms mača izliek līniju ar setu/geimu skaitu un spēlētājam jāprognozē, vai izspēlēts būs vairāk vai mazāk par noteikto.

Ja setu likmēs izliktās līnijas būs 2,5 regulāros turnīros un 2,5-4,5 vīru “Grand Slam”, tad geimu jeb izspēļu skaits var būt krasi atšķirīgs, atkarībā no sportistu spēku samēra. Piemēram, totalizators spēlē starp Aļonu Ostapenko un Anastasiju Sevastovu izvirza 20,5 geimu līniju. Tas nozīmē, ka zem gadījumā likme būs veiksmīga, ja kopējais geimu skaits būs 20 un mazāk (piem. 6:4, 6:4), savukārt virs, ja skaits būs vismaz 21 (7:5, 6:4) utml.

Pārsvarā spēlētājam tiks piedāvāta viena geimu līnija uz kuru koeficienti ir gana līdzīgi. Piemēram, minētajā Ostapenko un Sevastovas mačā virs novērtēts ar 1.80, zem ar 1.90.

Handikaps

Arī handikapa likmes uz tenisu pieejamas gan uz setiem, gan geimiem jeb izspēlēm. Attiecīgi totalizators izvirza setu vai geimu skaitu, ar kādu favorītam jāgūst panākums vai zemāk novērtētais pretinieks nedrīkst zaudēt.

Piemēram, setos izvirzīts 1.5 handikaps nozīmē, ka favorītam (-1.5) jāgūst stabils panākums (2-0), savukārt pretiniekam (+1.5) jāizrauj trešais sets, lai likme būt sekmīga vai jāgūst panākums.

Savukārt, piemēram, 2.5 geimu handikaps nozīmē, ka favorītam (-2.5) jāgūst panākums ar kopumā vismaz trīs geimu pārsvaru , savukārt pretiniekam (+2.5) jāzaudē ar divu vai mazāku geimu deficītu vai arī jāuzvar spēle.

Precīzs rezultāts

Arī tenisā iespējams veikt tenisa likmes uz precīzu rezultātu (setos), taču, ņemot vērā sporta veida specifiku, izvēļu skaits ir neliels. Piemēram, standarta mačā, kurā panākumam pietiek ar diviem uzvarētiem setiem, varianti ir četri – 2-0; 0-2; 2-1; 1-2.

Protams, lielāka izvēles variācija ir vīru ‘Grand Slam” turnīros – 3:0; 3:1; 3:2; 0:3; 1:3; 2:3. Precīza rezultāta likmes uz tenisu var noderēt gadījumos, piemēram, ja spēlētājs uzskata, ka vājākais pretinieks spēj uzvarēt kaut vienu setu, jo koeficients uz 2:1 pārsvarā ir gan simpātisks.

Ilgtermiņa likmes

Populārākās tenisa likmes ilgtermiņa notikumiem, protams, ir Grand Slam turnīru uzvarētāji. Piemēram, pirms 2020.gada Austrālijas atklātā čempionāta vīru konkurencē ar koeficientu 2.20 ir Rodžers Federers, savukārt dāmu konkurencē Serēna Viljamsa ar 4.90.

Jāpiemin, ka sieviešu teniss ir neprognozējamāks nekā vīru. Ja vīriem 2019.gada Grand Slam turnīros panākumus savā starpā sadalīja Novāks Džokovičs un Rafaels Nadals (2:2), tad dāmām katrā turnīrnā bija cita uzvarētāja.

Tāpat spēlētāju sniegumu iespējams prognozēt dažādos citos veidos. Piemēram, kurā turnīra stadijā izstāsies Ostapenko, vai “Vai Sevastova sasniegs ranga TOP 10 sezonas beigās”.

Biežāk uzdotie jautājumi

Kas ir teniss?

Teniss viennozīmīgi uzskatāms kā viens no populārākajiem individuālajiem sporta veidiem, gan vīriešu, gan sieviešu sportā. Galvenās balvas lielākajos turnīros mērāmas pat miljonos eiro. Spēlē divi vai četri spēlētāji (dubultspēle - divi spēlētāji komandā) dažādu segumu (māls, zāle, cietais jeb hard) ar tīklu sadalītos laukumos ar stīgoto rakešu palīdzību sit bumbiņu, centienos būt precīziem un/vai liekot spēlētājam kļūdīties, tādējādi gūstot punktus. Katra izspēle sākas ar viena no spēlētāju servēm un var arī noslēgties nekavējoties, ja serve ir netverama (eiss). Labāko spēlētāju serves ātrums var sasniegt pat vairāk nekā 200 kilometru stundā lielu ātrumu. Tenisa spēle tiek sadalīta geimos un setos. Lai gūtu panākumu geimā, spēlētājam jāuzvar noteiktu skaitu mazo izspēļu, attiecīgi uzvaras noteikta skaita geimos dod panākumu setā. Maču uzvar tas spēlētājs, kurš uzvar divus vai trīs setus (vīriešu “grand slam”).

Kuri ir populārākie tenisa turnīri?

Tenisā katru dienu notiek simtiem spēļu dažāda līmeņa turnīros, padarot izvēles likmju veikšanas iespējas ļoti plašas. Profesionālajā tenisā galvenās organizācijas ir ATP vīriešiem un WTA sievietēm, kuras attiecīgi rīko turnīrus dažādos līmeņos. ATP spēlētāji aizvada spēlēs “Challenger”, ATP 250, ATP 500 un ATP Masters 1000 līmeņu turnīros. Tikmēr WTA spēlētājas spēlē “International”, “Premier”, “Premier 5” un “Premier Mandatory” turnīros. Par uzvarām spēlētāji saņem ranga punktus, kuru lielums atkarīgs no turnīra līmeņa. Gan ATP gan WTA spēlē arī augsta līmeņa latviešu tenisisti. Vīriešu pirmā rakete jau vairākus gadus ir Ernests Gulbis, savukārt sievietēm augstā līmenī spēlē Anastasija Sevastova un Aļona Ostapenko. Gan sievietēm, gan vīriešiem katru gadu ir četri paša augstākā līmeņa jeb “Grand Slam” turnīri - Austrālijā, Francijā, Anglijā un ASV. Izlašu līmenī tiek aizvadītas spēlēs Deivisa kausā vīriem un Federāciju kausā dāmām, tāpat reizi četros gados labākie spēlētāji pārstāv savas valsts karoga krāsas Vasaras olimpiskajās spēlēs.

Kāpēc mana tenisa likme ir atcelta?

Līdzīgi kā citos sporta veidos, arī tenisā mēdz notikt situācijas, kad likme tiek atcelta. Laikapstākļi, spēlētāja izstāšanās, kļūdaini koeficienti un tamlīdzīgi. Tomēr, piemēram, situācijā, kad spēlētājs traumas vai citu iemeslu dēļ priekšlaicīgi noslēdz maču, var gadīties, ka veiksmīga likme tiks izmaksāta. Teiksim, ja mačā pirms tā pātraukšanas aizvadīts vismaz viens sets. Jāņem vērā, ka totalizatora noteikumi šādās situācijās var būt atšķirīgi. Vietām likmes tiek izmaksātas tikai gadījumos, ja ir izspēlēts pilns mačs, vai pilns sets, ja likme veikta tikai uz to. Ja spēle ir pātraukta laikapstākļu dēļ, veiktā likme var tik “iesaldēta” un tās iznākums tiks noskaidrots, kad mačs būs atsākts. Taču totalizators, visticamāk, noteiks termiņu, kādā spēlei jābūt atsāktai. Arī šādās situācijās vērts iepazīties ar totalizatora noteikumiem vai meklēt palīdzību klientu apkalpošanas dienestā.

Kā gūt panākumus tenisa likmēs?

Tenisa likmes var kļūt par ienesīgu nodarbi, ja spēlētājs kārtīgi paveicis savu mājas darbu. Maču izvērtēšanā vērā jāņem sekojošais:
Spēlētāju forma - Viens no veidiem, kā noteikt spēlētāju spēku samērus ir rangs, taču tas bieži vien var rādīt kļūdainu ainu, jo tajā tiek apkopots sniegums gada griezumā. Tāpēc objektīvāks rādītājs būs sniegums pēdējo turnīru spēlēs.
Segums - Kā jau minēts, tenisā spēles tiek aizvadītas uz dažādiem segumiem. Protams, labākie spēlētāji spēj rādīt vienlīdz labu sniegumu uz visiem segumiem, taču mēdz gadītīties, ka vienā sniegums ir sekmīgāks nekā citā. Piemēram, pārliecinošs māla karalis jau vairākus gadus ir Rafaēls Nadāls.
Savstarpējās spēles - Tenisisti karjeras laikā viens ar otru var tikties pat desmitiem reižu, kas ļauj likmju veicējam izvērtēt dažādas tendences. Protams, var gadīties arī situācijas, kad tenisisti viens ar otru nav spējuši tikties pat vairākus gadus.